تبلیغات
وبلاگ مهندسی مکانیک - مجموعه فیلم های اموزشی ونرم افزاری سد و نیروگاههای ابی وسازه های بزرگ ایران
 

نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی
مجموعه فیلم های آموزشی ونرم افزاری

سد و نیروگاههای آبی وسازه های بزرگ ایران


- نیروگاه وسد کارون 3

فیلم مراحل ساخت سدکارون 3

درفیلم سد کارون 3 با یکی از بزرگترین سدهای بتنی دوقوسی که توان تولید 2000 مگاوات برق وتحویل ان به شبکه را داراست اشنا خواهید شد.

- سد دز

فیلم ساخت سد دز به عنوان نیروگاه تنظیم کننده فرکانس شبکه درسالهای متمادی ویکی از 50 سد بزرگ جهان(ششمین سد بزرگ جهان درزمان ساخت خود)

- سد کرخه

بزرگترین سد خاکی ایران وخاورمیانه

دراین مجموعه اموزشی به صورت کاملا اینتراکتیو با تمامی دیتیل های ساخت وبهره برداری سد کرخه اشنا خواهید شد

- نیروگاههای برقابی

اشنایی با روند ساخت ، بهره برداری ونگهداری نیروگاههای برق ابی به عنوان یکی از بزرگترین منابع تولید برق درایران وجهان

مستند نیروگاههای برقابی توضیحات کامل وجالبی برای توضیح مبسوط درزمینه تولید برق به کمک انرژی هیدرودینامیکی اب ارائه میکند.

- برج میلاد

دراین مجموعه نرم افزاری اموزشی با مراحل ساخت وبهره برداری یکی از بزرگترین سازه های ایران ،بلندترین برج ایران وششمین برج بلند مخابراتی دنیا اشنا خواهید شد.

- سد تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه

فیلم اموزشی نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه علاوه بردادن اطلاعات کافی ومفید درزمینه نحوه تامین انرژی به کمک نیروگاههای تلمبه ذخیره ای اطلاعات دقیقی درمورد نیروگاه سد تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه و مراحل ساخت وبهره برداری ان ارائه مینماید.درمورد نیروگاههای برق ابی یا نیروگاههای ابی

امروزه نیروگاه های حرارتی و آبی بیشترین سهم را در تولید برق جهان دارند. هر چند مشکلات و محدودیت های تولید برق در نیروگاه های حرارتی (با سوخت فسیلی یا هسته ای) و به لحاظ مسائل تکنولوژیک، رعایت ضوابط و معیارهای زیست محیطی، محدودیت منابع و...، موجب شده است که در حال حاضر گرایش عمومی تولید برق در جهان، بیشتر متوجه احداث نیروگاه های برق آبی شود. این در حالی است که به دلیل بسیاری از مشکلات، احداث نیروگاه های حرارتی امروز از توجیه کافی برخوردار نیست و البته این نیروگاه های هسته ای هستند که می روند یکه تاز عرصه تولید برق در جهان شوند. بر اساس اطلاعات موجود، در سال های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۶، رشد مصرف منابع انرژی در جهان برای انرژی هسته ای ۵۶درصد، گاز طبیعی ۴/۲۶درصد، برق آبی ۴/۲۵درصد، نفت ۱/۱۵درصد و زغال سنگ ۳/۵درصد بوده است. هر چند تولید برق از طریق نیروگاه های هسته ای رویکردی ایده آل است اما در نهایت این نیروگاه های برق آبی هستند که به عنوان یکی از مهم ترین منابع تامین انرژی در جهان مورد توجه جدی قرار گرفته و برای آن سرمایه گذاری می شود.
تولید برق در نیروگاه های برق آبی از مزایایی برخوردار است که شاید بتوان گفت همین مزایا موجب شده است تا این روش تولید از مزیت نسبی برخوردار بوده و در جهان به ویژه در کشورهایی که از منابع آب نسبتا قابل توجهی برخوردارند مورد استقبال قرار گیرد. عمر مفید این نیروگاه ها بیش از ۵۰سال می باشد و تا ۱۰۰سال هم می رسد و در مقایسه با عمر نیروگاه های بخاری (حدود ۲۵ تا ۳۰ سال) بسیار زیاد است.
از آنجا که برای تولید انرژی چرخشی توربین، نیازی به سوخت نیست بنابراین هزینه عملکرد نیروگاه بسیار کم است. به علاوه با توجه به عدم نیاز به سوخت، به مخزن های ذخیره سوخت هم نیازی نیست. این در حالی است که ضمن پایداری بالای این نیروگاه ها هزینه نگهداری آنها نیز در مقایسه با نیروگاه های حرارتی پایین است. در عین حال که بازده نیروگاه در گذر زمان تغییر نمی کند. البته در کنار مزایای این دست از نیروگاه ها نباید از معایب آنها چشم پوشید. به رغم آنکه هزینه نگهداری این نیروگاه ها پایین است اما با توجه به اینکه برای نصب نیروگاه های برق آبی نیاز به احداث سد می باشد در نتیجه، هزینه ثابت این نیروگاه ها بسیار زیاد است؛ زیرا برای ساختن سد، ابتدا باید مسیر آب منحرف شده، سپس سد مناسب ایجاد شود که هزینه عمرانی این سدها بسیار زیاد است. با توجه به اینکه تولید این نیروگاه ها بستگی به میزان آب پشت سد دارد، در نتیجه در سال های کم آبی، تولید این نیروگاه ها با مشکل همراه خواهد بود. به خصوص در کشور ما که در منطقه خشک واقع است و در عین حال منابع آب سدها غالبا به صورت سیلابی تامین می شود و نه یخچالی، نیروگاه های برق آبی می توانند با مشکلات جدی در زمان های کمبود آب و خشکسالی مواجه باشند. از آنجا که مدت زمان ساخت سد و نیروگاه های آبی در مقایسه با دیگر نیروگاه ها بسیار زیاد است برای برنامه ریزی های کوتاه مدت انرژی، مناسب نیست و می تواند به عنوان روشی که در برنامه ریزی های بلندمدت مفید فایده است، کاربری داشته باشد.
تولید انرژی در نیروگاه های برق آبی، بدون احداث سد روی رودخانه ها غیرممکن است. در ایران نیز در یک بازه زمانی نسبتا طولانی در سال های پس از جنگ و دوران سازندگی احداث نیروگاه های برق آبی در دستور کار قرار گرفته است. ظرفیت بالقوه و عملی تولید انرژی برق آبی در ایران، ۵۰ میلیارد کیلووات ساعت در سال است که می تواند ۶۰درصد برق مورد نیاز فعلی کشور را تامین کند. بر اساس مطالعات انجام شده، حوضه آبریز کارون با ۳۰ میلیارد کیلووات ساعت در سال، حوضه آبریز دز با ۹ میلیارد کیلووات ساعت در سال و حوضه آبریز کرخه با شش میلیارد کیلو وات ساعت در سال، بیشترین امکانات تولید برق آبی را دارا می باشند و پنج میلیارد کیلووات ساعت باقیمانده آن مربوط به سایر حوضه هاست.برق آبی
انرژی برق آبی از دو منبع انرژی جریانی رودخانه ای و انرژی دریایی به دست می آید. استفاده از انرژی جریانی رودخانه ای برای تولید برق، در ایران سابقه ای طولانی دارد به طوری كه از فعالیت برخی از نیروگاه های تولید برق، بیش از نیم قرن می گذرد. با به گردش در آمدن توربین های آبی توسط نیروی آب، انرژی برق آبی تولید می شود. میزان برقی که از این طریق به دست می آید به حجم آب و ارتفاعی که آب سقوط می¬کند تا به توربین برسد بستگی دارد. برای این منظور، اقدام به ساخت سدهای مخزنی می¬کنند تا آب ذخیره شده در پشت آن علاوه بر تولید برق برای مصارف کشاورزی و شهری نیز مورد استفاده قرار گیرد.
پتانسیل ایران برای تولید برق از طریق انرژی آب، تقریبا 39000 مگا وات تخمین زده شده است كه در حال حاضر فقط 10% از این میزان تولید می شود. چهل سال قبل، حدود 36.4% از برق كشور با استفاده از انرژی آب تولید شده در حالیكه این میزان در سال 2000 به 8% كاهش یافته است. این در حالی است که تولید انرژی برق آبی در بسیاری از كشورها پیشرفت چشمگیری داشته است. برزیل، كانادا، نروژ، سوئیس و ونزوئلا قسمت اعظم برق خود را از طریق انرژی برق آبی تامین می كنند. كشور پاراگوئه نه تنها 100% برق مورد نیاز خود را از این انرژی تامین می نماید بلكه 90% تولیدات خود را به برزیل و آرژانتین صادر می¬كند.
بالا بودن هزینه ساخت سدهای مخزنی و تاسیسات برق آبی، مانع بزرگی در راه گسترش آنها به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. از سوی دیگر، اجرای طرح های برق آبی بزرگ، معمولا با خسارات زیست محیطی همراه است. از این رو کارشناسان با توجه به مزایای طرح های کوچک برق آبی (دوام و عمر طولانی، کارکرد قوی، هزینه اندک بهره برداری، ماهیت تجدیدپذیر انرژی تولید شده توسط نیروگاه های آبی، امکان تولید برق در مناطق دور افتاده و ...) استفاده از آنها را با رعایت معیارهای اقتصادی برای کشورهای در حال توسعه مناسب تر می دانند.
از انرژی‏ آب دریا نیز می توان برق تولید کرد. نیروی حاصل از جزر و مد (روش به دام انداختن آب و ایجاد اختلاف تراز)، امواج ( شامل امواج خط ساحلی، نزدیک ساحل و فراساحلی)، جریانات اختلاف گرمایی ( سامانه‏های موسوم به OTEC)، اختلاف چگالی (شوری)، منابع زیستی و رسوبات دریایی را می توان با استفاده از روش های مربوط، به انرژی الکتریکی تبدیل کرد.
تولید برق از انرژی حاصل از جزر و مد آب دریا در مناطقی امکان دارد که وضعیت محل برای ایجاد نیروگاه¬ جزر و مدی مناسب باشد. از آنجا که تعداد این نقاط محدود است به سختی می توان جزر و مد را یک منبع انرژی جهانی به حساب آورد. به صرفه بودن تولید این انرژی در مقایسه با سایر انواع دیگر، بستگی به محل جغرافیایی نیروگاه و قیمت سایر حامل های انرژی دارد. اما صرف امکان حذف سدها و هزینه های گزاف ساخت آنها و همچنین زیان های بالقوه ای که این سدها برای محیط زیست دارند نظرها را به سوی تولید انرژی از جریان های جزر و مدی جلب کرده است.

برج میلاد
برج میلاد نام برج مخابراتی چندمنظوره است که در شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، ۶اُمین برج بلند مخابراتی جهان و ۲۰اُمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برجهای دنیا مقام نخست را دارد. این سازه به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید.
پیشنهاد ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال ۱۳۷۰، در زمانی که مسعود رجب پور شهردار تهران بود، مطرح شد و در پایان سال ۱۳۷۲، محل کنونی از میان ۱۷ نقطه پیشنهادی ساخت آن برگزیده شد. البته گفته می شود که برج میلاد و مجموعه یادمان بخشی از طرحی بزرگ به نام شهستان پهلوی هستند که پیش از انقلاب اسلامی ایران طراحی شده و در دست احداث بود.
برج میلاد تهران نماد جوان تمدن، فرهنگ و هنر ایران ، شاخص ترین بنای کلانشهر تهران با ارتفاع 435 متر پنجمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا است. این برج سرو انگار با برخورداری از بخش ها و  کاربری های متنوع، به مجموعه عظیم فرهنگی، فنی و قطب بی بدیل فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است. این برج شامل پی ، ساختمان پای برج (لابی) ، شفت، ساختمان راس و دكل مخابراتی و تلویزیونی است.وزن تقریبی برج حدود 150 هزار تن ، بیشترین قطر سازه رأس 60 متر در ارتفاع280 متری ، حجم بتن ریزی كل پروژه حدود 63 هزار متر مكعب و حجم شیشه مصرفی حدود 17 هزار متر مربع است .كاربری برج، تسهیل و گسترش ارتباطات بی سیم (Wireless) در سطح تهران بزرگ ، بهینه سازی و گسترش پوشش رادیو و تلویزیون (VHF/UHF/FM) ، ایجاد زیر ساخت های تلویزیونی دیجیتال  (DVB/MVDS) ، هواشناسی ، كنترل ترافیك و گردشگری است .برج میلاد، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی ۱۴ هکتار واقع در جنوب محله شهرک غرب و شمال کوی نصر (گیشا) در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار دارد. از نظر مختصات جغرافیایی، سازه برج در ۵۱ درجه، ۲۲ دقیقه و ۳۲ ثانیه طول شرقی و ۳۵ درجه، ۴۴ دقیقه و ۴۰ ثانیه عرض شمالی قرار گرفته‌است.
این محل پس از بررسی و مطالعه ۱۷ نقطه مختلف شهر تهران توسط یک گروه شامل تیم شهرسازی، تیم مطالعات تلویزیون، مخابرات، راه و ساختمان، اقتصادی، معماری، هواشناسی، تیم مطالعات ترافیک و تیم ژئوتکنیک برگزیده شده‌است.

•    دسترسی همگانی با سطح سرویس‌دهی مطلوب
•    قرارگیری در مرتفع‌ترین نقاط شهر
•    اشراف بر زیباترین مناظر و نقاط شهر
•    فضائی لازم جهت عملکردهای پیشنهادی و توسعه آتی
•    مجهز بودن به تاسیسات زیر بنایی
•    فاصله مناسب با پایانه‌های مهم مانند فرودگاه و ایستگاه راه‌آهن
•    ایجاد پوشش تلویزیونی
•    قابلیت ارتباط و دید مستقیم با ایستگاه‌های مخابراتی
•    استقرار در میان کاربری‌های هماهنگ و غیر مزاحم
•    استقرار در امتداد محورهای عمده شهر
•    پتانسیل برقراری ارتباط بصری با دیگر نشانه‌ها و فضاهای شهری
•    قابلیت برخورداری از فضاهای سبز و یا دیگر عناصر طراحی محیطی
این برج سازه‌ای است بتنی با کاربردهای متنوع، ۴۳۵ متر از سطح زمینهای مجاور ارتفاع دارد که ۳۱۵ متر از آن مربوط به شفت بتنی و ۱۲۰ متر دیگر مربوط به آنتن برج است.
وزن برج میلاد ۱۶۱٬۰۰۰ تُن و زیربنای آن ۵٫۵ برابر یک زمین فوتبال است
پایهٔ اصلی برج بتن آرمه است. ارتفاع آن ۳۱۵ متر از روی زمین‌طبیعی با مقطع حجره‌ای (سلولار) است. حدود ۳۳۰۰۰ متر مکعب بتن در آن مصرف شده‌است. این بدنه شامل هسته مرکزی و چهار عدد باله‌است.
درون هسته مرکزی ۳ حجره به آسانسورها و یک حجره به راه پله اضطراری اختصاص یافته‌است. باله در تراز صفر برج به‌صورت ذوزنقه در چهار طرف قرار دارد و تا ارتفاع ۲۴۰ متری به‌صورت هرمی شکل کاهش مقطع دارد. هسته مرکز از این تراز به تنهایی تا ۳۱۵ متر ادامه می‌یابد. از تراز ۲۴۵ تا ۳۱۵ متر سازه رأس برج قرار دارد.
ویژگی‌های معماری و کاربردی سازه بالای برج میلاد
ساختمان بالای برج میلاد مجموعه‌ای از ۱۲ طبقه با کاربردهای مختلف در طبقات است. این ساختمان پس از اجرای بدنه اصلی برج تا تراز ۳۱۵+ ساخته و در بالای بدنه اصلی نصب می‌شود. قسمت مرکزی سازه رأس برج بتنی است که قبلاً در امتداد بدنه اصلی برج و از تراز ۲۴۷+ تا ۳۱۵+ اجرا شده‌است.
سه طبقه تأسیساتی به ترتیب در ترازهای گوناگون وجود دارد که مساحت هر طبقه ۷۰ متر مربع است. سازه فلزی رأس مشخصاتی به شرح ذیل را داراست:
•    به‌طور کلی سازه رأس به دو قسمت عمده شامل سبد فلزی و قسمت فوقانی تقسیم می‌شود.
این برج از ۳ قسمت تشکیل شده‌است : لابی، شفت، سازه راس که لابی تشکیل شده‌است از ۷ طبقه و شفت در هر ۱۲ متر یک طبقه برای کارهای خدماتی و دسترسی برای کارهای محافظت و سازه راس از ۱۳ طبقه تشکیل شده‌است .
امکانات ویژه آسمانخراش
•    بالابرها: برج دارای شش بالابر (آسانسور) اصلی است که به‌صورت زیر جدا می‌شوند:
•    بالابر میهمان ۲ دستگاه
•    بالابر خدماتی ۱ دستگاه
•    بالابر خدماتی و تلویزیونی و مخابراتی ۱ دستگاه
•    بالابر رستورانِ گردان ۱ دستگاه
•    بالابر گنبد آسمان ۱ دستگاه
•    علاوه بر این‌ها یک بالابر میان طبقه‌های راس حرکت خواهد کرد.
•    رستوران گردان
•    محیط‌های رو باز و سر بسته برای بازدید از شهر
•    نمایشگاه دفاع مقدس در سرسرا (لابی)
•    امکانات ویژه مخابراتی
•    امکانات ویژه تلویزیونی
•    دکل مخابراتی با آنت‌های متفاوت
•    کافه‌تریا در راس
•    نگارخانه آزاد هنری
•    امکانات فروشگاهی در سرسرا (لابی)
•    فضاهای خدماتی


سد کرخه
سد کرخه بر روی رود کرخه در استان خوزستان بسته شده است. سد کرخه یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی دنیا و بزرگ‌ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است. این سد بر رودخانه کرخه در ۲۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ساخته شده است.
رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوههای زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود ۹۰۰ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب، سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نقطه نظر آبدهی محسوب می‌شود. حوزه آبریز رودخانه کرخه به وسعت حدود ۴۳ هزار کیلومتر مربع، بین ۴۶ درجه و ۵۷ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۱۰ دقیقه طول شرقی و ۳۱ درجه و ۴۸ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۵۸ دقیقه عرض شمالی واقع شده‌است و شامل استانهای همدان، کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان و خوزستان می‌باشد.

سرشاخه‌های اصلی تشکیل دهنده رودخانه کرخه، رودخانه‌های سیمره، کشکان، قره سو، گاماسیاب و چرداول هستند. یکی از مشخصه‌های طبیعی رودخانه کرخه احتمال وقوع سیلاب و خطرات ناشی از آن است.

  
   
  

موقعیت سد مخزنی و نیروگاه برقآبی کرخه

سد مخزنی و نیروگاه برقآبی کرخه در فاصله27 کیلومتری شمال غرب دزفول در استان خوزستان ( در جنوب غربی ایران ) احداث گردیده‌است. این پروژه عظیم در ۴۸ درجه و ۷/۸ دقیقه طول شرقی و نیز ۳۲ درجه و ۲۹/۶ دقیقه شمال در منطقه کرخه واقع شده‌است. رودخانه کرخه در بالادست محور سد ۹۰ درجه تغییر جهت داده و در نتیجه دریاچه سد در سمت راست محور سد واقع گردیده‌است.
تأمین و تنظیم آب جهت آبیاری ۳۲۰ هزار هکتار از أراضی پایین دست، دشتهای پای پل (اوان - ارایض - دوسالق و باغه) و همچنین دشتهای حمیدیه، قدس، دشت آزادگان، دشت عباس، فکه و عین خوش واقع در شمال غربی و غرب استان خوزستان تولید انرژی برقابی به میزان ۹۳۴ گیگا وات ساعت در سال کنترل سیلهای مخرب رودخانه و جلوگیری از خسارات ناشی از آن
سد مخزنی کرخه در حاشیه جنوب غربی بخش چین خورده رشته کوههای زاگرس قرار گرفته‌است. تپه و بلندیهای منطقه از کنگلومرای سازند بختیاری و رسوبات نرم سازند آغاجاری تشکیل شده‌است بخش عمده بالادست و ناحیه مخزن از سازند آغاجاری تشکیل یافته که از تناوب لایه‌های ماسه سنگ و گل سنگ تشکیل شده‌است و به سمت بالا دارای لایه‌های میکرو کنگلومرایی است. قسمت بالایی این سازند را بخش لهبری تشکیل می‌دهد که تناوبی از ماسه سنگ و گل سنگ می‌باشد و وضعیت مناسبی را برای ایجاد سفره‌های تحت فشار، پدید آورده‌است. بخش پایین دست دریاچه تا محور سد را کنگلومرای بختیاری با سیمان ضعیف تشکیل می‌دهد. کنگلومرای بختیاری به دو واحد سنگی BK۱ و BK۲ تقسیم شده‌است که توسط یک لایه گل سنگی از هم جدا شده‌اند. واحد BK۱ بخش پایین سازند بختیاری را تشکیل می‌دهد و علاوه بر لایه‌های گل سنگی دارای عدسی‌های ماسه سنگی نیز می‌باشد. واحد BK۲، بخش بالایی سازند بختیاری را بوجود می‌آورد که متشکل از کنگلومرای یک پارچه با عدسی‌های ماسه سنگی و گل سنگی است.
ناحیه مورد مطالعه در پلاتفرم عربی واقع است. ساختگاه سد و دریاچه آن در قسمت شمال فروافتادگی دالپری قراردارد. شیب لایه‌ها ۱۲-۷ درجه در منتهی الیه دریاچه و ۴-۳ درجه در نزدیکی ساختگاه می‌باشد. نظر باینکه شیب لایه بندی‌ها کم و نا پیوستگی‌ها نیز نادر می‌باشند، زمین لغزه‌ای در حاشیه دریاچه آتی مشاهده نشده‌است . ریزش در شیروانی‌های کنگلومرایی دریاچه محتمل است ولی روند آن آهسته و مداوم پیش بینی شده و ایمنی سازه‌های هیدرولیکی را به مخاطره نخواهد انداخت.
•    حجم مخزن در ترازبهره برداری۲۲۰ متر:۸/۵۳۴۶میلیون مترمکعب (قبل از رسوبگذاری)
•    حجم مخزن در حداقل تراز بهره برداری (تراز ۱۶۰ متر) : ۴۳۰ میلیون مترمکعب
•    حجم مفید مخزن : ۸۱/۳۹۰۳ میلیون مترمکعب (بعد از رسوب گذاری)
•    حجم غیر مفید مخزن : ۱۴۴۳ میلیون مترمکعب
•    تراز آب در هنگام وقوع سیل حداکثر (P.M.F) : ۷/۲۳۰ متر
•    مساحت دریاچه در تراز بهره برداری ۲۲۰ متر : ۴۷/۱۶۲ کیلومتر مربع
•    طول دریاچه در تراز بهره برداری ۲۲۰ متر : حدود ۶۰ کیلومتر

سد کارون 3

سد کارون ۳ یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون در جنوب غربی ایران بسته شده‌است.
هدف از احداث سد و نیروگاه کارون ۳، تأمین بخشی از برق مورد نیاز کشور ایران و نیز کنترل سیلاب‌های مخرب است. ساختگاه سد و نیروگاه کارون ۳ در ۲۸ کیلومتری شرق شهرستان ایذه و در فاصله ۶۱۰ کیلومتری مصب رودخانه کارون در شمال شرقی استان خوزستان است. این طرح در حدود ۱۲۰ کیلومتری بالادست سد شهید عباسپور (کارون ۱) قرار دارد. فاصله هوایی طرح کارون ۳ از اهواز، تقریباً ۱۴۰ کیلومتر است.

نیروگاه کارون ۳، با ظرفیت ۲۰۰۰ مگاوات و تولید متوسط انرژی سالانه ۴۱۳۷ گیگاوات ساعت، برق مورد نیاز کشور را در زمان اوج مصرف تأمین می‌نماید. با بهره‌برداری از این نیروگاه در سال ۱۳۸۴، بخش مهمی از کمبود انرژی مورد نیاز کشور به خصوص در ساعات اوج مصرف رفع گردید.


ویژگی‌های شاخص سد کارون ۳
•    بلندترین سد احداث شده بتنی در ایران
•    بزرگترین مخزن آبی ایران در میان سدهای بتنی دو قوسی
•    بیشترین حجم حفاری و تزریق در ایران وسومین در جهان
•    دارای بزرگ‌ترین مغار نیروگاه (سالن زیرزمینی) در ایران
•    دارای دهمین مغار نیروگاهی بزرگ جهان
•    دارای بزرگ‌ترین سرریز روزنه‌ای در میان سدهای ایران

•  احداث سد بتنی 2 قوسی به ارتفاع 205 متر به منظور ذخیره آب، کنترل سیلاب و بالا بردن قدرت تنظیم آب برای مصارف شرب و کشاورزی
•  احداث نیروگاه به ظرفیت 2280 مگاوات جهت تولید سالیانه 4172 گیگاوات ساعت انرژی برق و کنترل فرکانس و افزایش پایداری شبکه برق سراسری
حوضه رودخانه کارون از دیرباز به عنوان مهم‌ترین منبع تولید انرژی الکتریکی کشور مورد توجه بوده است. آغاز مطالعات بهره برداری از پتانسیل برق‌آبی حوضه رودخانه کارون در سالهای 1340 تا 1350 بوده است. در آن زمان، شرکت مهندسی بین المللی "هارزا" همراه با شرکت "فرمان‌فرمائیان" پتانسیل عظیم برق‌آبی این منطقه را شناسایی کرد. به دنبال این مطالعات، اجرای طرح عظیم سد و نیروگاه شهید عباسپور با ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات آغاز و در سال ۱۳۵۵ این طرح راه‌اندازی شد. سپس، دو پروژه سد مخزنی کارون ۲ و ۳ و سپس کارون۴ مورد مطالعه قرار گرفت. در سال ۱۳۵۷، شرکت مهندسی عمران "منابع ارضی و آب" و شرکت بین‌المللی "ایکرز" به منظور مطالعات توجیهی پروژه کارون۳ تعیین شدند. این مطالعات تا سال ۱۳۶۸ پیگیری شد. در سال ۱۳۶۸، ادامه مطالعات فاز دوم طرح عمرانی کارون۳ به یک شرکت ایرانی ـ کانادایی(شرکت مهندسی مشاور "مهاب قدس – ایکرز") واگذار شد و این کار تا اوایل تیر ماه ۱۳۷۴ پایان یافت. از اوایل تیر ماه ۱۳۷۴ نیز فاز سوم (عملیات اجرایی) طرح با مشارکت شرکت مهندسی مشاور "مهاب قدس" و شرکت بین المللی "ایکرز" آغاز شد. درابتدا مقرر گردیده بود عملیات ساختمانی سد و نیروگاه کارون 3 توسط کنسرسیوم خارجی که پیمانکاران با سابقه‌ای در آن حضور داشتند ، انجام گیرد و منابع مالی آن از طریق فاینانس خارجی تأمین شود . اما در ماه های آخر این مذاکرات فنی و مالی مقرر گردید این کار با اتکا به منابع مالی کشور به متخصصان داخلی سپرده شود.ابتدا قرارداد تونل انحراف اول وسپس کل عملیات ساختمانی  به شرکت ساختمانی سابیر(به ترتیب در خرداد سال 72و تیرماه سال 73 ) واگذار گردید.که به تدریج ، با افزایش حجم کارها در تیر ماه 1380 بخشی از این فعالیت ها به شرکت های بلندپایه و تابلیه واگذار گردید .عملیات مربوط به ساخت و نصب نیروگاه کارون 3 نیز در سال 1374 به شرکت فراب واگزار شد.
تلاش های شرکت ها و نیروهای داخلی در سال 83 به ثمر نشست و در شهریور ماه این سال ساخت بلند ترین سد کشور به اتمام رسیدو روز 18 آبان ماه همانسال عملیات آبگیری آغاز گردید. و در اسفند ماه سال 83 دو واحد از واحدهای 8 گانه کارون 3 راه اندازی گردیدو از آن پس به فاصله بطور متوسط 3ماه یکی از واحدهای دیگر راه اندازی شدند.
سد تلمبه ذخیره سیاه بیشه
اهداف       
    •    ایجاد تعادل در شبکه مصرفی کشور در ساعت‌های پربار و کم بار مصرف
•    تولید انرژی برق‌‌آبی با ظرفیت 1040 مگاوات در ساعت‌های پر بار مصرف
•    مصرف انرژی الکتریکی با ظرفیت 960 مگاوات در ساعت‌های کم بار مصرف
•    کاهش هزینه‌های استهلاک نیروگاه‌های حرارتی به میزان سالانه 19میلیون دلار

مطالعات اولیه ایجاد نیروگاه‌های تلمبه ذخیره‌ای در ایران با درخواست از مهندسین مشاور بلژیکی در منطقه البرز و در قالب همکاری بین دو دولت ایران و بلژیک آغاز شد که در سال 1349 گزارشات اولیه آن توسط شرکت تراکسیونل بلژیک به وزارت نیرو ارائه شد.
عملیات مقدماتی زمین‌شناسی در اوائل سال 1357 شروع گردید که با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و قطع همکاری مشاورین خارجی متوقف شد.
در سال 1362 مطالعات طراحی فاز 2 و تهیه اسناد مناقصه توسط شرکت مشانیر/ لامایر آغاز شد، که در سال 1364 به پایان رسید. در فاصله سالهای 1364 تا 1371 کارهای مطالعاتی تکمیلی و طراحی جزئیات توسط شرکت مشانیر/ لامایر تکمیل گردید و در همین سال‌ها جهت تسریع در انجام کارهای اجرائی بعضی از قسمت‌های پروژه مانند ساخت تونل‌های انحراف سدهای بالادست و پائین‌دست،‌  قسمتی از تونل دسترسی به مغار نیروگاه، تونل زهکشی نیروگاه به همراه بعضی از آزمایشات انفجاری و تراکم صحرائی تکمیل گردید که این فعالیت‌ها تا سال 1371 ادامه داشت.
کلیه عملیات اجرائی از سال 1371 تا سال 1380 متوقف شد که مجدداً کارهای اجرایی با عملیات تزریق تونل‌های انحراف در سال 1381 از سر گرفته شد، بازنگری فنی و اقتصادی طرح نیز که از سال 1378 توسط شرکت‌های EDF فرانسه و مشانیر آغاز گردیده بود در سال 1381 به اتمام رسید.
طی سال‌های 1381 و 1382 اسناد مناقصه تهیه گردیده و عملیات اجرایی این طرح با مشارکت و همکاری پیمانکاران ایرانی نظیر فراب، تابلیه، کیسون، بتا و مکانیک خاک مجددا آغاز شد. پیش‌بینی می‌شود که این طرح ملی در اواخر سال 1389 به بهره‌برداری برسد.
ساختگاه طرح سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه واقع در
•    125 کیلومتری شمال تهران
•    10 کیلومتری شمال تونل کندوان
•    در مجاورت روستای سیاه بیشه
قرار گرفته است و لذا طرح، به همین نام خوانده می‌شود.

طرح سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه در محدوده سد بالا بر روی رودخانه چالوس و در محدوده سد پائین در محل تلاقی رودخانه‌های چالوس و گرمرودبار در مجاورت روستای ورکلو واقع شده است.


ویژگی‌ها       
1.    اولین نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای ایران
2.    اولین سدهای سنگریزه‌ای با پوشش بتنی در ایران (CFRD)
3.    نزدیکی پروژه به شهر تهران به عنوان بزرگترین محل مصرف برق
4.    قریب به 20 سال مطالعات مهندسی در پروژه، توسط مهندسین مشاور ایرانی و خارجی
5.    عدم ‌وابستگی به تأمین آب شرب و کشاورزی
6.    کوچک بودن حجم مخازن و کم بودن تأثیرات سوء زیست‌محیطی، اقتصادی، اجتماعی و خسارت مخازن
سد دز

سد دز یک سد بتُنی برق‌آبی است که در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی بر روی رودخانه دز توسط یک کنسرسیوم ایتالیایی در ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک و ۲۵ کیلومتری شمال دزفول واقع شده‌است.احداث شد.این سد ۱۲۵۰۰۰ هکتار از اراضی پایین دست را آبیاری می‌کند و نقش مهمی در کنترل سیلاب‌های بالادستش دارد. نیروگاه این سد دارای قدرت نصب ۶۳۰ مگاوات می‌باشد.

احداث سد عظیم دز، در سال ۱۳۳۶ خورشیدی توسط ایتالیایی‌ها در کوه‌های زاگرس آغاز و در سال ۱۳۴۱ خورشیدی پایان یافت. این سد بتونی در ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک و ۲۵ کیلومتری شمال دزفول واقع شده‌است. دریاچهٔ این سد ۶۵ کیلومترمربع مساحت داشته و گنجایش نهایی آن ۳٫۳ میلیارد مترمکعب می‌باشد. بر روی رودخانه دز. این سد با ارتفاع ۲۰۳ متر در زمان ساخت خود به عنوان یکی از مرتفع‌ترین سدهای جهان (ششمین سد جهان در آن زمان) شناخته می‌شد و در حال حاضر نیز پنجاهمین سد بلند دنیا در بین سدهای ساخته شده و در دست ساخت می‌باشد.


در سال‌های اخیر پژوهش‌های میدانی برای علاج‌بخشی این سد آغاز شده‌است. برای دراز مدت هم ساخت سد بختیاری که از بلندترین سدهای بتنی دو قوسی جهان خواهد بود در دردست مطالعه بوده و به زودی اجرا خواهد شد. چون حجم رسوبات پشت بدنه به حدی بالا آمده که در آینده نزدیک نیروگاه را از حیز انتفاع خارج خواهد کرد.هزینه مجموعه : 25000 تومان
  نحوه خرید محصولات وبلاگ مهندسی مکانیک

برای خرید با ایمیل زیر درارتباط باشید:

mechanic_spa@yahoo.com

matrix.spa@gmail.com:: مرتبط با: فروشگاه ,
:: برچسب‌ها: مجموعه فیلم های آموزشی ونرم افزاری سد و نیروگاههای آبی وسازه های بزرگ ایران - نیروگاه وسد کارون 3 فیلم مراحل ساخت سدکارون 3 درفیلم سد کارون 3 با یکی از بزرگترین سدهای بتنی دوقوسی که توان تولید 2000 مگاوات برق وتحویل ان به شبکه را داراست اشنا خواهید شد. - سد دز فیلم ساخت سد دز به عنوان نیروگاه تنظیم کننده فرکانس شبکه درسالهای متمادی ویکی از 50 سد بزرگ جهان(ششمین سد بزرگ جهان درزمان ساخت خود) - سد کرخه بزرگترین سد خاکی ایران وخاورمیانه دراین مجموعه اموزشی به صورت کاملا اینتراکتیو با تمامی دیتیل های ساخت وبهره برداری سد کرخه اشنا خواهید شد - نیروگاههای برقابی اشنایی با روند ساخت , بهره برداری ونگهداری نیروگاههای برق ابی به عنوان یکی از بزرگترین منابع تولید برق درایران وجهان مستند نیروگاههای برقابی توضیحات کامل وجالبی برای توضیح مبسوط درزمینه تولید برق به کمک انرژی هیدرودینامیکی اب ارائه میکند. - برج میلاد دراین مجموعه نرم افزاری اموزشی با مراحل ساخت وبهره برداری یکی از بزرگترین سازه های ایران , بلندترین برج ایران وششمین برج بلند مخابراتی دنیا اشنا خواهید شد. - سد تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه فیلم اموزشی نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه علاوه بردادن اطلاعات کافی ومفید درزمینه نحوه تامین انرژی به کمک نیروگاههای تلمبه ذخیره ای اطلاعات دقیقی درمورد نیروگاه سد تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه و مراحل ساخت وبهره برداری ان ارائه مینماید. درمورد نیروگاههای برق ابی یا نیروگاههای ابی امروزه نیروگاه های حرارتی و آبی بیشترین سهم را در تولید برق جهان دارند. هر چند مشکلات و محدودیت های تولید برق در نیروگاه های حرارتی (با سوخت فسیلی یا هسته ای) و به لحاظ مسائل تکنولوژیک , رعایت ضوابط و معیارهای زیست محیطی , محدودیت منابع و... , موجب شده است که در حال حاضر گرایش عمومی تولید برق در جهان , بیشتر متوجه احداث نیروگاه های برق آبی شود. این در حالی است که به دلیل بسیاری از مشکلات ,

تاریخ انتشار : 1390/11/25 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Cialis canada 1397/03/7 06:07

Many thanks! Useful stuff!
canada discount drugs cialis cialis daily dose generic the best choice cialis woman where to buy cialis in ontario cialis 5 mg scheda tecnica female cialis no prescription cialis italia gratis acquistare cialis internet cialis daily viagra vs cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر