تبلیغات
وبلاگ مهندسی مکانیک - مصاحبه مجله ساخت و تولید با دکتر جواد علیزاده , مدیر عامل کنترل افزار تبریز با عنوان " آقای سی ان سی CNC "
 

نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی

مصاحبه مجله ساخت و تولید با دکتر جواد علیزاده , مدیر عامل کنترل افزار تبریز با عنوان " آقای سی ان سی CNC "

آقای سی ان سی

در ده سال گذشته، صنعت کشور خصوصا صنعت ماشین ابزار روزگار خوشی نداشته است. اما بعضی شرکت ها به کمک مدیران لایق و شایسته خود توانسته اند این دوران سخت را پشت سر بگذارند و قله های ترقی را یکی پس از دیگری فتح کنند. مدیریت شرکت کنترل افزار تبریز را می توان الگوی موفق این دوران دانست. در گفتگو با دکتر جواد علیزاده هوشیار رموز موفقیت شرکت کنترل افزار تبریز را جویا شدیم . 

جواد علیزاده هوشیار متولد 1355، فارغ التحصیل رشته برق دانشگاه تبریز است که تحصیلات خود را تا مقطع دکترای مدیریت ادامه داده است.

وی در بیستم مرداد  1379 شرکت کنترل افزار را تاسیس می کند اما او قبل از تاسیس شرکت  همزمان با تحصیل، مشغول تعمیرات ماشین های سی ان سی روسی بوده است. با تاسیس شركت یك سری كارهای طراحی را شروع می کند كه منتج به تولید كنترلر NC   سه محور و داریور سروو DC   می شود, وی در این ارتباط می گوید:كنترلر NC ای كه ما طراحى كرده بودیم چون اینتر پولیشن نداشت مناسب ماشین هاى CNC   نبود كه باعث شد به سمت طراحى كنترل كامل ترى بریم در همین زمان که مشغول تحقیق و طراحی بودیم با شركت HUST    آشنا شدیم كه كنترل های كاملى تولید می كردند .

از چه زمان شروع به واردات ماشین آلات سی ان سی  کردید؟

با كمك شركت هاست توانستیم در مدت زمان بسیار كوتاهى با سازندگان مهم ماشین سی ان سی تایوان آشنا بشویم ولى این شروع واردات ماشین آلات نبود، به مدت دو سال بعد از اخذ نمایندگى شركت هاست ما مشغول بازسازى ماشین هاى سی ان سی دست دوم یا وارد شده از روسیه بودیم تا جایى كه به خرید بدنه و بازسازى و فروش مشغول شدیم .

هم زمان صنعت قطعه سازى كشور هم در حال پیشرفت بود و صاحبان واحدهاى قطعه سازى و قالب سازى به دنبال افزایش سرعت و كیفیت تولید بودند، همین موضوع باعث شد  واردات بدنه ماشین سی ان سی و حتى ماشین کامل از تایوان را شروع کنیم .

با بازخوردهایی كه از مشتریان به طور مستمر دریافت میکردیم طراحى دستگاه ها و كنترلر ها را بهینه كردیم تا جاییکه شركت هاست قبل از ارائه هر کنترلر جدید به بازار، برای رفع ایراداتش از ما كمك می گرفت .

این موضوع ادامه پیدا كرد تا ما كم كم تامین كننده هایمان را بهتر و بهتر كردیم، سیستم داخلى كنترل افزار را سر و سامان دادیم و توانستیم سهم قابل توجهى از بازار را كسب كنیم. به طورى كه با وجود تحریم هاى سنگین توانستیم در خدمت صنعتگران عزیز باشیم .

از چه زمانی فاصله شما با شرکت های مطرح در زمینه تامین ماشین افزار مشهود شد و میتوان گفت یک سرو گردن بالاتر از شرکت های دیگر قرار گرفتید؟ و علت آن چه بود ؟

نمی توان دقیقا این چنین گفت ولى ما سه سرلوحه داریم  اول اینکه همیشه معتقدیم كه شغل ما نه تولید است, نه تجارت نه خدمات، شغل ما سود رساندن به مشتریانمان است.

 دوم اینکه كالاى ما كالاى سرمایه ایست و مشترى ما زمانى از ما خرید خواهد كرد كه بتواند در زمان مناسب بازگشت سرمایه داشته باشد،  یعنى مجموعه كیفیت دستگاه، خدمات ارائه شده، زمان و مكان تحویل و قیمت باید هماهنگ باشند و نهایتا معتقدیم مشترى ما فردى فرهیخته است، یعنى نظر مشترى، انتقاد مشترى و تشویق مشترى، سرمشق حركت آتى ماست .

 هر كسى به مدت پانزده سال روى این دو موضوع پافشارى کند و همیشه حواسش به تمام جزییات باشد، مطمئنا موفق می شود. به شرط اینكه بهترین بودن را به بى عیب و نقص بودن تعبیر نكند .

اگر چه كنترل افزار تلاش كرده بهترین باشد ولی راضی نیستیم و به خاطر همین در چند سال اخیر هزینه قابل توجهی در بخش تحقیق و توسعه كرده ایم كه به زودی صنعتگران عزیز خبر های خوشی را خواهند شنید .

در شرایط تحریم کار با شرکت های تایوانی به راحتی نیست به همین دلیل خیلی از وارد کنندگان از چین وارد می کنند اما شما در همه حال دستگاه های خود را از تایوان وارد کرده اید آیا کیفیت ماشین آلات تایوانی ارزش این مشکلات را دارد؟

بله, تفاوت کیفی آنقدر فاحش است که ارزش داشته باشد.

در مورد تحریم ها، اگر تفاوت قیمت ارز را در نظر نگیریم، افزایش قیمت ناشی از حمل و نقل، با كاهش سود قابل جبران است، زمانى كه تحریم ها تشدید شد، ما با توجه به اینكه علاقه اى به عرضه محصولات با كیفیت پایین نداشتیم ترجیح دادیم با یک حرکت رو به جلو  میزان خریدمان از تایوانی ها را افزاریش دهیم و با كاهش برخى هزینه ها و افزایش تعداد فروش و البته با زحمت و ریسک بیشتر سرمایه مشتریانمان را به خطر نیندازیم.

ما نمی توانیم به خاطر تحریمی كه روزى لغو خواهد شد یا به خاطر كسب درآمد از خرید ارزدولتى به سمت سازندگان چینی برویم .

امروز تولید سی ان سی مانند پازل است که هر کسی می تواند قطعات آن را بخرد و مونتاژ کند. چینی ها می گویند کنترلر دستگاه، لینیرها، بال اسکرو، اسپیندل، تعویض ابزار را از تایوان وارد می کنند بدنه هم که تایوانی ها از چین وارد می کنند پس کیفیت نباید زیاد فرق کند اما در عمل مشتریان چیزی دیگری می گویند مشکل چینی ها کجاست؟ و چرا از برند های تایوانی ویکتور را انتخاب کرده اید ؟

اجازه بدید اول سوالتون رو اصلاح كنم تایوانی هایی كه از چین تنه ریخته شده وارد می كنند، معدود هستند چون واردات ریخته از چین به تایوان عملا به صرفه نیست و البته كیفیت ریخته گری در ماشین افزار خیلى مهم است و جالب  است که بدانید  یكى از دلایلى كه كنترل افزار با ویكتور شروع به همكارى كرده اینست كه ویكتور واحد ریخته گرى خودش را دارد و با استاندارد میهانایت (Meehanite ) آمریکا ریخته گرى می كند و حتى قطعات ریخته روبات هاى فانوك را هم ویكتور در تایوان تولید می كند. لازم است  متذكر بشوم كه حفظ دراز مدت كیفیت، به كیفیت ریخته گری ارتباط زیادی دارد. همین جزییات هستند كه كیفیت نهایی را رقم می زنند .

جالب است بدانید كه فانوك داخل شرکت ویكتور شعبه ای دارد كه حدود ٣٠ نفر در انجا مشغول كار هستند، ویکتور جزو معدود شرکتهایی است که واحد تعمیرات فانوک دارد.

در مورد خدمات پس از فروش یک امکان منحصر بفردی هم شرکت ویکتور ایجاد کرده ، در حال حاضر دیتابیسی در اختیار کنترل افزار هست که تمامی جزییات، نقشه ها و فایل های دستگاههایی که طی بیست سال گذشته تولید شده بصورت الکترونیکی در آن گنجانده شده و همچنین برای دستگاههایی هم که قبل تر تولید شده اند بصورت کاغذی قابل دسترس است ، یعنی حتی اگر مشتری دستگاه دست دوم ساخت ویکتور را از هرکجای دنیا خریداری کرده باشد میتواند از خدمات محلی کنترل افزار بهره بگیرد .

اجازه بدید یك سئوال هم من مطرح كنم " اگر كیفیت ماشین چینی قابل قبول باشد چرا بیشترین صادرات ماشین افزار تایوان به چین است"؟ چرا خود چینی ها ماشین تایوانی را ترجیح می دهند ؟ چرا 60% صادرات فرز CNC   تایوانی به مقصد چین است ؟

میشود جوابش را هم خودتان بدهید ؟

باید یک توضیح اولیه در مورد کیفیت ماشین CNC   بدهم ، کیفیت ماشین CNC   به سه جزء اصلی تکیه دارد:

طراحی ماشین : که در طراحی دستگاه با یک سری محدودیتهای ابعادی،  یک سری محدودیتهای صلبیت و یک سری محدودیتهای ساخت دارید. برای مثال شما کمتر سازنده چینی پیدا میکنید که بتواند یاتاقان سمت موتور بال اسکرو را روی ریخته اصلی بسازد ، در حالی که این قضیه در مورد فرزهای ویکتور برای بهبود صلبیت کاملا رعایت میشود. و یا همچنین ریب های داخلی تنه های ریخته گری شده یک مورد خیلی مهم است که در طراحی باید مد نظر گرفت. اکثر شرکت ها با کاهش ضخامت و تعداد این ریب ها هزینه قالب گیری و ریخته گری را کاهش میدهند و این مورد یکی از اساسی ترین نکته ها است که شرکت ویکتور در طراحی تنه ها مد نظر میگیرد .

رعایت اصول ریخته گری و تنش گیری :

یکی از اساسی ترین مواردی که در بحث ساخت تنه مد نظر است رعایت ترکیبات چدن و تنش گیری بعد از ریخته گری و حتی بعد از ماشینکاری است. و چنانکه تنش گیری بطور صحیح و طبق اصول انجام نشود در طول زمان و بعد از کار با ماشین نیروهای ناشی از ماشین کاری و ارتعاشات ناشی از آن باعث افزایش تنش و همچنین ایجاد پیچش در قطعات چدنی تنه میشود لذا این عامل باعث میشود که در طول زمان تمامی اجزاء دستگاه مانند بال اسکرو ، ریل ، اسپیندل تحت فشار باشند و باعث افت عملکرد دقیق دستگاه شود. این مورد (تنش گیری ) چیزی قابل لمس در حین خرید و فروش نیست و در اوایل کار با دستگاه زیاد مشهود نمیباشد و مطمئنا در روز های اول دستگاه از دقت قابل قبول برخوردار است ولی در گذر زمان مطمئنا اثرات خود را نشان خواهد داد و بعد از مدتی بسته به نحوه کار با دستگاه موجب مشکلاتی از قبیل ترک ،خوردگی و پیچش خواهد بود. شرکت ویکتور تمامی ریخته گری های خود را طبق استاندارد میهانیت امریکا با ساختار GM400/GA350   توسط خود شرکت ویکتور تحت کنترل خود انجام میدهد و حتی از تمامی تنه های ریخته شده بلا استثنا نمونه برداری کرده و آزمایش میکند و این یکی از مهمترین دلایلی است که دستگاه های با عمر بیش از بیست سال ویکتور هنوز هم با دقت بالا در حال کار هستند و با قیمت های بالا خرید و فروش میشود در حالی که بعضی از شرکت ها بخاطر بالا بودن هزینه این روش تولید, یا اصول ریخته گری را رعایت نمیکنند یا ناقص انجام می دهند .

دقت ماشین کاری و مونتاژ :

دقت ماشین کاری تنه ها و انجام عملیات تنشگیری بعد خشن کاری نیز یکی از عوامل مهم است. شرکت ویکتور و فمکو تمامی مراحل ماشین کاری تنه ها را توسط خود و با دستگاه های ساخت خود انجام میدهد. همچنین نحوه مونتاژ و رعایت استاندارد های جهانی در مونتاژ مورد مهمی در ارائه عملکرد دقیق دستگاه است، بطور مثال همانطورکه میدانید عملیات شابر زنی ریل ها یکی از سخت ترین و حساس ترین مراحل ساخت آن است شرکت ویکتور تنها یک تیم 30 نفره شابرزنی دارد و این تیم جزو مجربترین آنها در تایوان است و همچنین بیشترین دستمزد در این شرکت برای این نفرات میباشد. شابر زنی یک کار دست است لذا گلوگاه آن بسته به تجربه نفر آن دارد، سازندگان ماشین الات خوب میدانند که با دقت ترین قطعات را میتوان با شابر زنی بدست آورند و این مستلزم نفرات با تجربه است. شرکت ویکتور همیشه به این تیم 30 نفره خود میبالد چرا چون دقیق ترین مونتاژ ها را طبق استاندارد JIS    ژاپن انجام میدهد. و سال های متوالی لوح مدیریت تولید ژاپن را دریافت کرده است .

قطعات استفاده شده :

 بال اسکرو و یا ریل ها دارای کلاس های متفاوت دقتی هستند. این موارد طوری نیست که خریدار بتواند به سادگی اندازه گیری کند و همیشه به حرف سازنده بسنده میکند. و اینجاست که اعتبار و قدمت سازنده دستگاه  و تجربه آن به میان میآید. در کنار اینها هم باید به ورژن ها و آپشن های کنترلر هم دقت کنیم.

کنترل افزار مفتخر است که همیشه در انتخاب تامین کننده خود به این موارد حساس میباشد و قبل از هرچیز تمامی این موارد را با امکاناتی که در اختیار دارد مورد بررسی قرار میدهد که از چه برندهایی و چه قطعاتی و چه استاندارد هایی در ماشین آلات خود استفاده میشود ، توسط چه شرکتی و در کدام محل ساخته شده است. بطور مثال کافی است که بدانید شرکت ویکتور و فمکو حتی به دمای محیط محل مونتاژ دستگاه نیز توجه میکند. اینها پایبندی به کیفیت و استمرار در کیفیت را به میان می آورد و چون کالا سرمایه ای است باید از شرکتهایی که در طول زمان جواب پس داده اند خرید شود.

 توجه کنید که هر جای دنیا بخواهید همین معیارهای کیفی که عرض کردم را رعایت کنید نخواهید توانست به تفاوت قیمت تمام شده فاحش برسید و مجبور خواهید بود برای رسیدن به قیمت پایین تر از کیفیت صرفه نظر کنید .

به نظر بنده با رفع تحریمها مصرف کنندگانی که نیم نگاهی به بازگشت سرمایه و کمی آگاهی فنی داشته باشند ، معیار انتخابشان به سمت ماشین آلات با کیفیت تغییر خواهد کرد .

در کشور تایوان سطوح مختلفی از سازندگان ماشین آلات وجود دارد، واردات شما از کدام سطح سازندگان صورت می گیرد؟ و جایگاه شرکت ویکتور در اروپا چگونه است؟

می توان سازندگان ماشین CNC   تایوان را در سه سطح كیفى دسته بندى كرد، سطح اول كیفى متعلق به دو یا سه شركت است كه شركت ویكتور با قاطعیت حرف اول كیفیت را در تایوان میزند و می توان گفت یكى از شركت های برتر كیفى دنیا هم هست، جالب است بدانید ویكتور سه شعبه در کشورهای فرانسه , آلمان و انگلیس دارد حتى برند فورچون آمریکا متعلق به ویكتور است. در رده دوم شرکت هایی قرار دارند که کیفیت قابل قبول , صادرات قابل قبول و البته قیمتی پایین تر از ویکتور دارند و نهایتا رده سوم متعلق به شركت هاى كوچك تر و نو پا است .

بنده شخصا در تولید و تجارت خیلى معتقد به سابقه هستم، شركت هاى با سابقه طولانى همیشه خط مشى هاى كیفى مشخصى را دنبال می كنند و طبق تجربه و تكنولوژى كه به پشتوانه سابقه شان بدست آورده اند همیشه قدم هاى استوارترى بر می دارند، یكى از دلایل انتخاب ویكتور هم همین بوده این شركت سابقه ى بالاى شصت سال دارند و این اطمینان خوبى به ما می دهد كه انتظار كیفیت عالی و پایدارتری داشته باشیم .

کسانی که از شرکت های تایوانی بازدید داشته اند اقرار می کنند شما را در صنعت ماشین افزار تایوان به خوبی می شناسند حتی به شما لقب آقای سی ان سی (Mr CNC )  ایران داده اند، چرا این لقب را به شما داده اند ؟

این لقب اولین بار توسط یكى از سازندگان با سابقه تایوان مطرح شد، ایشان كه چند مرتبه سفر به ایران داشتند برایشان جالب بود كه یك جوان تا این حد بتواند در بازار CNC   ایران تاثیر گذار باشد. ولى نباید القاب آقا، پدر، سلطان و امثالهم مغرورمان کند، باید همیشه یادمان باشد كه خیلى از بزرگانمان هستند كه زحمات زیادى براى صنعت كشور چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب كشیده اند، امیدوارم هر چه جلو میرویم و پیشرفت می كنیم بیشتر دینمان را به ایشان ادا كرده باشیم .

خیلی از مدیران شرکت های فعال در زمینه CNC   زمانی از پرسنل کنترل افزار بوده اند. آیا تاسیس این شرکت ها، جایگاه کنترل افزار را تهدید نمی کند؟

خیر , بلکه این موضوع كه ما مدیران و مهندسان نسبتا خوبى تحویل جامعه صنعتى كشور داده ایم واقعا جزو افتخارات كنترل افزار است، این نشانگر ایمانى است كه ما به آموزش و بهبود مستمر داریم، البته شاید تعداد كمى از دوستان توانسته اند در كنار دانش فنى كه در كنترل افزار بدست آورده اند، اخلاق حرفه اى را هم یاد بگیرند. من مطمئن نیستم كه همه شاگردانى كه از كنترل افزار فارغ التحصیل شده اند واقعا التزام عملى به مشترى مدارى، راست گویى و اخلاق حرفه اى داشته باشند، ولى با افتخار می توانم بگویم كه بیشترشان افراد شاخصى در این صنعت هستند و خوب این مایه افتخار ماست كه هم از همنشینى با مهندسان با هوش و سخت كوش لذت برده ایم و هم توانسته ایم مهندسان خوبى تحویل جامعه بدهیم و البته این راه را ادامه خواهیم داد .

اگر شما وزیر صنعت بودید چه برنامه ای برای پیشرفت صنعت ماشین افزار داشتید؟

من خیلى به این موضوع فكر كرده ام كه اگر وزیر صنعت بودم چه كارى براى بهبود شرایط صنعت كشور می كردم، در جواب این سئوال شما می شود مقالات و حتى كتاب هاى متعددى نوشت ولى به واسطه سابقه اى كه با فعالیت در انجمن هاى صنفى ماشین سازى و قطعه سازى چه در قالب دبیر صنف، چه در قالب عضو هیئت مدیره و چه در قالب عضو عادى داشتم می توانم بگویم كه سئوال شما بارها و بارها از تریبون هاى مختلف پاسخ داده شده است ولى متاسفانه شرایط داخلى و بین المللى و حتى منطقه اى ایران كار را همیشه دشوار كرده است و صنعت ایران همیشه در اول صف آسیب پذیرى و آخر صف حمایت بوده است، من با این كه آینده روشنى براى صنعت ایران متصور هستم ولى پیش بینی نمی كنم كه این آینده روشن را مسئولان دولتى به ارمغان خواهند آورد، معتقدم پیشرفت صنعت ایران فقط در سایه تلاش و دوام بخش خصوصى خواهد بود و دولت اگر متعهد به رفع موانع تولید، كاهش بهره هاى بانكى و حفظ و تثبیت ارزش پول ملى باشد كافیست .

شما همیشه صنعت ماشین CNC را با حرکت های جدید غافل گیر کرده اید , سورپرایز بعدی چیست ؟

پروژه های مختلفی در مراحل پایانی داریم که مهمترین آنها در قالب نتایج واحد تحقیق و توسعه و اکثرا با رویکرد Application Engineering سال آینده رونمایی خواهند شد ولی نزدیکترین اتفاق آتی جشن تحویل هزارمین دستگاه CNC کنترل افزار خواهد بود.

دانلود مقاله چاپ شده در مجله ساخت و تولید:: مرتبط با: روش های تولید ,
:: برچسب‌ها: مصاحبه مجله ساخت و تولید با دکتر جواد علیزاده , مدیر عامل کنترل افزار تبریز با عنوان " آقای سی ان سی CNC " ,

تاریخ انتشار : 1395/11/16 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر