تبلیغات
وبلاگ مهندسی مکانیک - مطالب شهریور 1394
 

نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی

کاربرد پرچ ها در صنعت

همانطور که می دانید یکی از روش های متصل کردن قطعات مکانیکی به یکدیگر استفاده از پرچ ها می باشد. در این مقاله به صورت جامع علاوه بر کاربرد پرچ ها در صنعت با نحوه طراحی آن ها آشنا خواهید شد.

 پرچ

دانلود
:: مرتبط با: پروژه,جزوه و تحقیق مهندسی ,
:: برچسب‌ها: کاربرد پرچ ها در صنعت همانطور که می دانید یکی از روش های متصل کردن قطعات مکانیکی به یکدیگر استفاده از پرچ ها می باشد. در این مقاله به صورت جامع علاوه بر کاربرد پرچ ها در صنعت با نحوه طراحی آن ها آشنا خواهید شد. پرچ دانلود ,

تاریخ انتشار : 1394/06/24 | نظرات
نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی
کتاب تأسیسات برودتی فنی و حرفه ای رو که نوشته احمد شعبانی، حسین مرتضوی (فصل 8)، احمد آقازاده هریس، رضا افشاری نژاد و حمیدرضا نقیب زاده هست رو با آخرین تغییراتش در سال 1394 به صورت PDF از لینک زیر می تونید دانلود کنید:

فهرست کلی مطالب کتاب:
مقدمه
فصل اول: کلیات
فصل دوم سیکل تبرید
فصل سوم: کمپرسورها
فصل چهارم: کندانسرها
فصل پنجم: کنترل کننده های مایع مبرد
فصل ششم: اوپراتورها
فصل هفتم: تجهیزات جانبی دستگاه های سردکننده
فصل هشتم: مواد سرمازا و روغن ها
فصل نهم: کنترل ها
فصل دهم: دستگاه های سردکننده خانگی و تجاری
فصل یازدهم: دستگاه های تهویه مطبوع
فصل دوازدهم: سیستم های دیگر تبرید
واژه نامه تأسیسات
پیوست ها
منابع مآخذ

دانلود :: مرتبط با:
:: برچسب‌ها: کتاب تأسیسات برودتی فنی و حرفه ای رو که نوشته احمد شعبانی , حسین مرتضوی (فصل 8) , احمد آقازاده هریس , رضا افشاری نژاد و حمیدرضا نقیب زاده هست رو با آخرین تغییراتش در سال 1394 به صورت PDF از لینک زیر می تونید دانلود کنید: فهرست کلی مطالب کتاب: مقدمه فصل اول: کلیات فصل دوم سیکل تبرید فصل سوم: کمپرسورها فصل چهارم: کندانسرها فصل پنجم: کنترل کننده های مایع مبرد فصل ششم: اوپراتورها فصل هفتم: تجهیزات جانبی دستگاه های سردکننده فصل هشتم: مواد سرمازا و روغن ها فصل نهم: کنترل ها فصل دهم: دستگاه های سردکننده خانگی و تجاری فصل یازدهم: دستگاه های تهویه مطبوع فصل دوازدهم: سیستم های دیگر تبرید واژه نامه تأسیسات پیوست ها منابع مآخذ دانلود ,

تاریخ انتشار : 1394/06/17 | نظرات
نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی

تست بار گذاری پل...!...Bridge load testing


:: مرتبط با:
:: برچسب‌ها: تست بار گذاری پل...!...Bridge load testing ,

تاریخ انتشار : 1394/06/9 | نظرات
نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی:: مرتبط با:

تاریخ انتشار : 1394/06/7 | نظرات
نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی

پمپ دنده ای – راهنمای دمونتاژ ، بازدید چشمی و عیب یابی


hydraulicPumpGP-F20
پمپ های دنده ای امروزه بعلت استفاده گسترده در صنعت، جهت تولید انرژی هیدرولیکی ( در سیستم های هیدرولیکی )، پرکاربردترین نوع پمپ های هیدرولیک دوار محسوب می شوند. در ذیل به برخی از مهم ترین دلایل این محبوبیت اشاره می شود :
1- ساختمان ساده و محکم پمپ دنده ای.
2- صرفه اقتصادی به جهت رعایت دقت بالا در ساخت پمپ دنده ای.
3- اطمینان پذیری کاری بالا پمپ دنده ای حتی تحت شرایط کاری سخت.
4- عدم نیاز پمپ دنده ای به جایگاه نصب با شرایط خاص.
5- مکش مطلوب پمپ دنده ای ( در دور ثابت ).
6- تاثیر کم آلودگی بر کارکرد پمپ دنده ای.
7- محدوده گرانروی مجاز بزرگ در پمپ دنده ای ، در صورت استفاده از روغن های هیدرولیک معمولی.
8- محدوده سرعت دورانی مجاز بزرگ در پمپ دنده ای ( معمولا”n=1400…2800 rpm  )

لذا باتوجه به اینکه در اکثر سیستم های هیدرولیک ساده از پمپ های دنده ای استفاده می شود در ادامه مطلب به توضیحاتی در خصوص نحوه بازدید و عیب یابی این نوع پمپ ها می پردازیم.

نکات ابتدایی .

1 – همواره در تمامی مراحل انجام کار، تمیزی و جلوگیری از آلوده شدن قطعات به ذرات خارجی مورد توجه قرار گیرد.
2 – ابزار مناسب و لازم جهت انجام کار فراهم شده و به صورت مرتب در جای مناسب جهت دسترسی آسان و انتخاب سریع قرار داده شود.
3 – مقداری روغن تمیز و گریس جهت روانکاری آماده گردد.
4 – همواره در تمامی مراحل از تماس وسایل تیز و فلزی با سطوح داخلی و قطعات جلوگیری گردد تا صدماتی ناخواسته وارد نشود.
5 – ابزار نشانه گذاری آماده شده و قبل از دمونتاژ، محل قرار گیری قطعات نسبت به یکدیگر علامت گذاری شود تا در هنگام مونتاژ به مشکل بر نخوریم. جهت نشانه گذاری روی قطعات مانند اجزای پوسته می توان از سنبه نشان استفاده کرد.
6 – قبل از اقدام جهت دمونتاژ پمپ ابتدا جهت گردش شفت را مشخص کنید. سپس قطعات متصل به پمپ مانند کوپلینگ، مغزی ها و یا فلنچ های ورودی و خروجی را جدا و در جای مشخصی بگونه ای قرار دهید که در هنگام مونتاژ قطعات جدا شده ، بتوانید در جای خود نصب کنید.

نکته : پمپ هیدرولیک معمولا برای گردش در یک جهت طراحی می شود. جهت گردش یک پمپ وقتی که از روبه رو به شفت پمپ نگاه شود ممکن است در جهت گردش عقربه های ساعت ( راستگرد ) و یا در خلاف جهت عقربه های ساعت ( چپ گرد ) باشد.

شروع به کار .

ابتدا پورت های پمپ را بسته و توسط کارواش پمپ را شستشو دهید. در صورت آلودگی بیش از حد ابتدا توسط حلال های مناسب مانند گازوئیل یا نفت سطوح را با فرچه تمیز نمائید. سپس پمپ را از سمت درب توسط گیره نگه دارید و با استفاده از ابزار نشانه گذاری، موقعیت قطعات نسبت به یکدیگر را علامت گذاری کنید.

پمپ-دنده-ای-راهنمای-دمونتاژ-بازدید-چشمی-عیب-یابی-12456325778954

پیچ های پمپ را باز کرده وآن ها را از لحاظ کشیدگی ( افزایش طول ) و وضعیت رزوه ها،  بررسی کنید.

پمپ-دنده-ای-راهنمای-دمونتاژ-بازدید-چشمی-عیب-یابی-54781245698547862

فلنچ درب پمپ را به آرامی جدا کنید و مواظب باشید در اثر ضربه صدمه نبیند، در غیر اینصورت هنگام مونتاژ در جای خود قرار نگرفته و فاصله ایجاد شده سبب نشتی داخلی و یا در برخی موارد نشتی خارجی می شوند. مراقب باشید در هنگام دمونتاژ سیل ها و کاسه نمد سمت شفت آسیب نبینند. درب پشت پمپ را نیز جدا کنید.

پمپ-دنده-ای-راهنمای-دمونتاژ-بازدید-چشمی-عیب-یابی-45267844213659

عینکی ها ( بیرینگ بلوک ها ) را بهمراه دنده ها دمونتاژ کنید. برای این کار پوسته پمپ را ثابت نگه داشته و توسط دست عینکی یک سمت را به سمت داخل فشار می دهیم، عینکی سمت مقابل و دنده ها خارج می شوند.

نکته : ممکن است عینکی ها دو تکه باشند که در این حالت توسط پین نسبت به هم ثابت قرار می گیرند باید توجه داشت در زمان دمونتاژ پین واسطه گم نشود.

پمپ-دنده-ای-راهنمای-دمونتاژ-بازدید-چشمی-عیب-یابی-541245632578

سیل ها و بک آپ رینگ از لحاظ پارگی و دفرمه شدن بررسی شود در صورت نیاز جایگزین شوند. پارگی سیل ها سبب نشتی داخلی می شود و همچنین پارگی و یا عدم وجود بک آپ رینگ باعث فرار اورینگ از جایش می شود. یاتاقان ها را نیز از لحاظ سایش بازدید کنید.

نکته : محدودیت های سرعت پمپ دنده ای
روانکاری بیرینگ ها عامل مهم دیگری است که پیشنهاد می شود جهت انجام صحیح آن سرعت پمپ پائین باشد. چرخدنده ها تحت تاثیر نیروهای فشاری ناشی از فشار سیستم و همچنین نیروهای تماس دنده ها قرار دارند. نیروهای فشار که بر روتور اعمال می شود نا متعادل هستند. این نیروها در نهایت به بیرینگ شفت منتقل می شود. بنابراین جهت اطمینان از روانکاری بیرینگ ها پیشنهاد می شود سرعت پمپ حداقل باشد. به همین علت پمپ های دارای یاتاقان هیدرودینامیک تحمل سرعت دورانی بالاتری نسبت به پمپ های بیرینگ دار هستند.
پمپ-دنده-ای-راهنمای-دمونتاژ-بازدید-چشمی-عیب-یابی-4512465789654

داخل پوسته پمپ را بازدید کنید. در صورت خوردگی پوسته و لقی بیش از حد بین سر دنده و پوسته، پمپ دیگر قابل استفاده نیست. میزان لقی شعاعی در سمت تخلیه ( بین چرخدنده و بدنه پمپ )، در پمپ های کوچک، 0.03mm  و در مورد پمپ های بزرگ، 0.05mm است. میزان لقی شعاعی در سمت مکش، بین چرخدنده و پوسته پمپ در همه انواع، سه برابر میزان لقی مذکور در سمت تخلیه است.

نکته : پمپ دنده ای در زمان تست بخاطر نیروهای جانبی ناشی از فشار در خروجی پمپ قسمتی از پوسته را سائیده و پمپ های که حتی یک بار تست شده اند درسمت مکش دارای خوردگی هستند.

همچنین پوسته از لحاظ ترک خوردگی بازدید شود ممکن است ترک براحتی دیده نشود، زمانی که پمپ تحت فشار قرار گیرد ترک باز شده و باعث نشتی می گردد.

پمپ-دنده-ای-راهنمای-دمونتاژ-بازدید-چشمی-عیب-یابی-9845124657845

سطوح عینکی ها را از نظر صافی سطح و وجود خراش بازدید کنید ،درصورت وجود خراشیدگی باید جایگزین شوند.

پمپ-دنده-ای-راهنمای-دمونتاژ-بازدید-چشمی-عیب-یابی-6545445124587

در هنگام بازدید شفت و دنده ها محل تماس کاسه نمد و شفت مورد بازدید قرار گیرد ( در صورت داغی و خوردگی شفت، کاسه نمد جایگزین شده باید ارتفاع کمتری داشته با شد تا محل تماس با شفت تغییر کرده و آب بندی مناسب صورت گیرد ) همچنین خوردگی شفت ها در محل قرار گیری یاتاقان ها بازدید شود ( در صورتی که جایگزینی شفت امکان پذیر نباشد می توان شفت پمپ را جوش تراش کرد ) دو طرف دنده ها و نیز سر دنده ها از نظر خوردگی بررسی شوند.


ادامه مطلب

:: مرتبط با: پروژه,جزوه و تحقیق مهندسی ,
:: برچسب‌ها: پمپ دنده ای – راهنمای دمونتاژ , بازدید چشمی و عیب یابی hydraulicPumpGP-F20 پمپ های دنده ای امروزه بعلت استفاده گسترده در صنعت , جهت تولید انرژی هیدرولیکی ( در سیستم های هیدرولیکی ) , پرکاربردترین نوع پمپ های هیدرولیک دوار محسوب می شوند. در ذیل به برخی از مهم ترین دلایل این محبوبیت اشاره می شود : 1- ساختمان ساده و محکم پمپ دنده ای. 2- صرفه اقتصادی به جهت رعایت دقت بالا در ساخت پمپ دنده ای. 3- اطمینان پذیری کاری بالا پمپ دنده ای حتی تحت شرایط کاری سخت. 4- عدم نیاز پمپ دنده ای به جایگاه نصب با شرایط خاص. 5- مکش مطلوب پمپ دنده ای ( در دور ثابت ). 6- تاثیر کم آلودگی بر کارکرد پمپ دنده ای. 7- محدوده گرانروی مجاز بزرگ در پمپ دنده ای , در صورت استفاده از روغن های هیدرولیک معمولی. 8- محدوده سرعت دورانی مجاز بزرگ در پمپ دنده ای ( معمولا”n=1400…2800 rpm ) لذا باتوجه به اینکه در اکثر سیستم های هیدرولیک ساده از پمپ های دنده ای استفاده می شود در ادامه مطلب به توضیحاتی در خصوص نحوه بازدید و عیب یابی این نوع پمپ ها می پردازیم. نکات ابتدایی . 1 – همواره در تمامی مراحل انجام کار , تمیزی و جلوگیری از آلوده شدن قطعات به ذرات خارجی مورد توجه قرار گیرد. 2 – ابزار مناسب و لازم جهت انجام کار فراهم شده و به صورت مرتب در جای مناسب جهت دسترسی آسان و انتخاب سریع قرار داده شود. 3 – مقداری روغن تمیز و گریس جهت روانکاری آماده گردد. 4 – همواره در تمامی مراحل از تماس وسایل تیز و فلزی با سطوح داخلی و قطعات جلوگیری گردد تا صدماتی ناخواسته وارد نشود. 5 – ابزار نشانه گذاری آماده شده و قبل از دمونتاژ , محل قرار گیری قطعات نسبت به یکدیگر علامت گذاری شود تا در هنگام مونتاژ به مشکل بر نخوریم. جهت نشانه گذاری روی قطعات مانند اجزای پوسته می توان از سنبه نشان استفاده کرد. 6 – قبل از اقدام جهت دمونتاژ پمپ ابتدا جهت گردش شفت را مشخص کنید. سپس قطعات متصل به پمپ مانند کوپلینگ ,

تاریخ انتشار : 1394/06/6 | نظرات
نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی

بالنی که می تواند گردشگران را به لبه فضا ببرد

چکیده:
برای پرواز به پایین مدار زمین، به جای استفاده از موشک، می توان از بالن هایی که قابلیت پرواز در ارتفاع بالا را دارند استفاده کرد تا این امکان را به گردشگرانی که می خواهند رفتن به فضا را تجربه کنند و سطح هیجان خود را بالا ببرند فراهم سازد.

بالنی که می تواند گردشگران را به لبه فضا ببرد

یک شرکت اسپانیایی در نظر دارد با ساخت این بالن ها توریست های علاقه مند به فضانوردی را با هذینه ای حدود 124 هزار دلار به فضا ببرند.شرکت Zero2infinityمیخواهد کپسول های تحت فشاری را با استفاده از بالن های هلیوم به فضا بفرستد و گردشگران فضایی را در حالت معلق نگه دارد. پروازبا استفاده از بالن هلیوم پر در اوایل 1930آغاز شد.انسان با استفاده از بالن برای اولین بار توانست به نزدیک لایه استراتسفر برود. ناساو دیگر شرکت های تجاری از بالن به عنوان یک ابزار ارزان قیمت برای تست محموله در محیط های نزدیک به فضا استفاده می کنند.  از آنجا که بالن می تواند مدت زمان بیشتری را در استراتسفر بماند، استفاده از از آن به صرفه تر است.

 

 

تجربه ای کاملا متفاوت

 بالن های عادی می توانند به فاصله 20 تا 30 کیلومتری سطح زمین بروند و نهایت سرعت آنها 36 کیلومتر در ساعت است. شما برای رسیدن به انچه که فضا نامیده می شود باید 100 کیلومتر از زمین بالاتر بروید. این بالن ها برای این منظور طراحی شده اند. در  این حالت شما 99 درصد از جو زمین خارج شده و به حالت بی وزنی در می آیید. همچنین شما خط نازک آبی رنگی را از جو زمین می بینید، چیزی که ندرت کسی در طول عمر خود قادر به تجربه چنین موقعیتی است. مسافران این بالن می توانند ببینند که زمین در فضایی سیاه قرار دارد و همچنین در انحنای زمین طلوع خورشید را ببینند. کپسول کاملا پلمپ می باشد و دارای فشار مورد نیاز برای بقای انسان را کنترل می کند.

 

 

سواری آهسته

بالن ها می توانند از هر منطقه کره زمین که دارای آب و هوای مناسبی هستند حرکت کنند. این بالن برخلاف موشک هیچ شتابی ندارد و مانند یک باد کنک به آهستگی رو به بالا حرکت می کند و حدود 1.5 تا 2 ساعت زمان نیاز دارد تا به حداکثر ارتفاع برسد. هنگامی که بالن همراه به کپسول به لبه جو رسیدند، بازدید کنندگان می توانند دو ساعت در آنجا بمانند. این بالن ها مجهز به توالت بوده و حتی شما می توانید مانند یک رستوران بر روی یک میز بنشینید و غذا بخورید.

هر کدامیک از این بالن ها توانایی حمل 6 مسافر و دو خدمه را دارا می باشند. فرود این بالن به زمین حدود یک ساعت طول می کشد. گرچه مسافران در این بالن ها در یک محیط تحت فشار مانند هواپیما قرار دارند اما باید لباس های مخصوصی به تن کنند و همچنین قبل از پرواز با آن معاینه شده و گواهی پرواز با آن را دریافت کنند. احتمال می رود این پروژه در سال 2016 شروع شده و طی چند سال آینده قادر به انجام مسافرت های فضایی شوند. گرچه این شرکت تعداد دقیق افراد در لیست انتظار را فاش نکرده است اما گفته می شواد که تعداد آنها به چندین هزار نفر می رسد.

 

:: مرتبط با:
:: برچسب‌ها: بالنی که می تواند گردشگران را به لبه فضا ببرد چکیده: برای پرواز به پایین مدار زمین , به جای استفاده از موشک , می توان از بالن هایی که قابلیت پرواز در ارتفاع بالا را دارند , بالن های هلیومی ,

تاریخ انتشار : 1394/06/6 | نظرات
نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی

قطعات پرینت شده راکت ناسا واقعا کار می کنند

قطعات پرینت شده راکت ناسا واقعا کار می کنند

امروز، ناسا پمپ جدیدی که توسط پرینترهای سه بعدی ساخته شده را مورد آزمون قرار داد و عملیات با موفقیت به پایان رسید. این قطعه در شرایطی ساخته شده که نسبت به حالات پیشین، ۴۵ درصد قطعات کمتر مورد استفاده قرار گرفته است. با همین روندی که طی می شود، ناسا به زودی قادر خواهد بود تا یک موشک کامل را پرینت سه بعدی بگیرد.

ناسا این قطعه را پیچیده ترین قطعه ای که ممکن بود توسط یک پرینتر سه بعدی ساخته شود اعلام نمود. طی ۱۵ تست مختلف، استحکام و قدرت دستگاه مورد ارزیابی قرار گرفت تا مهندسین متوجه شوند آیا توربین می تواند به اندازه ۲ هزار اسب بخار نیرو تولید کند یا خیر.

برای NASA، پرینت سه بعدی یکی از راه های پیشرفت در آینده بشر محسوب می شود. در واقع علاوه بر اینکه می تواند مقادیر زیادی از انرژی را ذخیره کرد، فضانوردها می توانند کم کم به تولید قطعات مورد نیاز خود نیز بپردازند.

در ویدیوی زیر عملکر دستگاه را می بیند که کار کردن کامل آن باعث شگفتی بسیاری شده و مهندسین ناسا به دستیابی جدید خود می بالند.


[http://www.aparat.com/v/imFlS]


:: مرتبط با:
:: برچسب‌ها: قطعات پرینت شده راکت ناسا واقعا کار می کنند , D Printed Fuel Pump 3 , روش های تولید ,

تاریخ انتشار : 1394/06/6 | نظرات
نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی
The bridge between Denmark and Sweden dips into a tunnel.

:: مرتبط با:

تاریخ انتشار : 1394/06/5 | نظرات
نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی

کوپلینگ ها 

کوپلینگ ها اجزایی از ماشین هستند که حرکت و توان را از انتهای یک محور دریافت و به محور دیگر منتقل می کنند. در کوپلینگ ها قطع ارتباط بین محور محرک و متحرک وجود ندارد. در یک دسته بندی کلی کوپلینگ ها به دو نوع صلب و انعطاف پذیر تقسیم بندی می شوند.

1- کوپلینگ های صلب (سخت)

این نوع کوپلینگ ها جهت اتصال دو محور کاملا هم راستا در تجهیزاتی که در آن ها هم محوری دقیق دو محور ضروری و قابل دسترس است استفاده می شود لازم به ذکر است که هر گونه عدم تقارن محوری در این نوع کوپلینگ ها خرابی های سریع را در اثر تشت های بالا به دنبال دارد این نوع از کوپلینگ ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

1-1              کوپلینگ های پوسته ای

در این نوع کوپلینگها ، دو نصفه پوسته با فشار پیچها روی محور بسته شده و گشتاور چرخشی بوسیله اصطکاک به محور منتقل می گردد. هردو محور با خار انطباقی به پوسته متصل می شوند ، مونتاژ این کوپلینگها آسان است ولی فقط امکان انتقال قدرت بین دو محور هم قطر را میسر می سازد. این نوع کوپلینگ انتقال گشتاورهای کم را امکان پذیر می نماید. 

2-1              کوپلینگ های فلنچی

سطح بیرونی بوش لغزشی مخروطی بوده و لذا در اثر محکم کردن پیچها اتصال فشاری و اصطکاک کافی بین فلنچ و بوش برقرار می گردد. دو محور در این اتصال بایستی کاملاً همراستا باشند ، مونتاژ و دمونتاژ این نوع کوپلینگ به آسانی انجام می شود.

2- کوپلینگ های انعطاف پذیر

کوپلینگ های انعطاف پذیر در انواع مختلف تجاری در دسترس هستند که هر یک برای شرایط کاری خاصی مناسب می باشند این نوع کوپلینگ ها می توانند عدم تقارن محوری شعاعی و زاویه ای را بین محور محرک و متحرک تحمل کنند.

کوپلینگهای انعطاف پذیر چهار وظیفه اصلی بر عهده دارند :

1-      انتقال گشتاور و سرعت از محرک به متحرک

2-      خنثی و مستهلک کردن ارتعاشات

3-      جبران نامیزانیها

4-      تاثیر بر فرکانس طبیعی سیستم

با توجه به طیف وسیعی از انواع کوپلینگ های انعطاف پذیر ، وجود یک دسته بندی جامع که بتواند تمام انواع را در برگیرد در دسترس نیست. لذا از دسته بندی انواع کوپلینگهای انعطاف پذیر صرف نظر می شود.

1-2              کوپلینگ توربوفلکس 

این کوپلینگ از دو فلنچ و یک قطعه واسطه که اکثراً یک محور تو خالی می باشد تشکیل شده است. گشتاور چرخشی توسط واشر فنری منتقل می گردد و به کمک آن مقداری جابجایی محوری و زاویه ای میسر می شود. این نوع کوپلینگ توانایی تحمل نیروهای شعاعی زیاد ( مانند نیروهای اعمال شده به غلتکهای دستگاه نورد ) را دارا می باشد.

2-2   کوپلینگ شبکه ای ( فالک )

در این نوع کوپلینگ ، گشتاور از طریق یک فنر انعطاف پذیر به شیارهای فولادی روی کوپلینگ انتقال می یابدو بین دو نیمه کوپلینگ کمی فاصله وجود دارد که تا حدی نامیزانی محوری را جبران نموده و قابلیت تحمل بارهای ناگهانی سبک را بدلیل وجود فنریت پیچشی را بوجود می آورد. استفاده از محفظه و گریسکاری برای این کوپلینگ لازم است.

3-2              کوپلینگ های زنجیری  

کوپلینگ زنجیری از دو چرخ زنجیر تشکیل شده است که توسط یک زنجیر دو ردیفه به یکدیگر متصل می گردند بدلیل وجو کمی لقی بین اجزاء رنجیر ، این نوع کوپلینگ مقادیر کم نامیزانی زاویه ای ، محوری و شعاعی را تحمل می کند. جهت طولانی شدن عمر کاری ، دندانه های چرخ زنجیرها سخت کاری می گردد.

کولینگ بایستی گریسکاری شده و درون یک محفظه بسته پر از گریس قرارداده شود.

4-2  کوپلینگ های چرخ دنده ای

کوپلینگ چرخ دنده ای از دو توپی متصل به چرخ دنده تشکیل شده که یک بوش هزار خاری آنها را به یکدیگر متصل می کند. بدلیل وجود لقی بین دنده ها و همچنین خاصیت عملکرد کشویی امکان جذب نامیزانی های دورانی ، زاویه ای و محوری و محوری را دارا می باشد. قابلیت انتقال توانهای زیاد در مقایسه با سایر انواع کوپلینگ ( به نسبت ابعاد و وزن ) از مشخصات کوپلینگ چرخ دنده ای است. مقدار نامیزانی مجاز و ظرفیت انتقال بار به شکل و لقی  و زاویه فشار دنده ها بستگی دارد.

5-2  کوپلینگ فکی

کوپلینگ فکی یکی از متداولترین انواع کوپلینگهای انعطاف پذیر است که با استفاده از یک ضربه گیر الاستومری از انتقال ارتعاش و ضربه جلوگیری نموده و نامیزانیهای محور را جذب می نماید. این نوع کوپلینگ علیرغم حجم و ابعاد کم قابلیت انتقال توانهای بالا را دارا بوده و در طرحهای متنوع جهت کاربردهای عادی و اختصاصی استفاده می شود. مقدار سختی عضو الاستومری ، دمای کاری ، مقاومت شیمیایی و صلبیت پیچشی آن بسته به شرایط عملکرد تعیین می گردد.

معمولاً درجه حرارت کاری این نوع کوپلینگ در محدوده 40- تا 120 درجه سانتیگراد می باشد. توپی های کوپلینگهای فکی معمولاً از فولاد یا چدن ساخته می شوند.

6-2  کوپلینگ رولکس

اصلی ترین ویژگی این نوع کوپلینگ قابلیت انعطاف زیاد در جهت دورانی و جلوگیری از انتقال ضربه و ارتعاش می باشد.

7-2 آکارد ئونی

قابلیت تحمل نامیزانیهای زاویه ای و محوری و جذب ارتعاشات پیچشی مهمترین ویژگی این کوپلینگ است.

8-2 پارافلکس ( چرخی )

این نوع کوپلینگ ضمن تحمل ناهمراستایی محوری و زاویه ای قابلیت جذب ارتعاشات پیچشی را نیز دارا می باشد.

[http://www.aparat.com/v/qsaPL]
catalogue download

دریافت کاتلوگ جدول محاسبات کوپلینگ

 

کاتالوگ و دیتا شیت کوپلینگ ها


     

 
:: مرتبط با: پروژه,جزوه و تحقیق مهندسی ,
:: برچسب‌ها: کوپلینگ ها کوپلینگ های صلب (سخت) کوپلینگ های پوسته ای کوپلینگ های فلنچی کوپلینگ های انعطاف پذیر کوپلینگ توربوفلکس کوپلینگ شبکه ای ( فالک ) کوپلینگ های زنجیری کوپلینگ های چرخ دنده ای کوپلینگ رولکسپارافلکس ( چرخی ) دریافت کاتلوگ جدول محاسبات کوپلینگ کاتالوگ و دیتا شیت کوپلینگ ها , کلاچ های قطع و وصل شونده هیدرولیکی و پنوماتیکی , کلاچ های سانتر یفیوژ , دانلود فیلم کوپلینگ ,

تاریخ انتشار : 1394/06/4 | نظرات
نوشته شده توسط : سهیل پوررحیمی
جک های هیدرولیکی حمل کشتی
:: مرتبط با:
:: برچسب‌ها: جک های هیدرولیکی حمل کشتی ,

تاریخ انتشار : 1394/06/1 | نظرات